Rekuperacinės vėdinimo sistemos

Rekuperacinės sistemos įrengimas Vilniuje

Kas yra rekuperatorius?
Vėdinimo įrenginys skirtas tiekti iš lauko šviežią orą ir šalinti iš patalpų užterštą orą.

Kuom naudingas rekuperatorius?
Rekuperatoriaus paskirtis yra tiekti ir sušildyti vėsų orą naudojant išmetamo oro šilumą.

Kokie būna rekuperatoriai?
1. Plokšteliniai;
2. Rotaciniai;
3. Su šaldymu;
4. Su šildymu;
5. Kombinuoti;

Kas yra rekuperacija?

Dažnai senesnės statybos butuose, ar namuose susiduriame su tokiomis problemomis kaip pelėsis, nemalonus drėgmės kvapas ir šiltnamio efektas. Anksčiau vartotojai visiškai neinvestavo gero mikroklimato aplinkos kūrimui. Dabar specialistai kartu priėjo vieningos nuomonės, kad vėdinimo sistema yra būtina, bet kurios paskirties patalpoms.

Kad patalpose pastoviai cirkuliuotų šviežias oras renkamės įvairias rekuperacines sistemas. Kas yra rekuperacinė sistema, tai įrenginys kurio pagalba iš patalpos pašalinamas nusistovėjęs šiltas oras, o iš lauko  paduodamas šviežias oras. Kuo tai skiriasi nuo kondicionavimo sistemų? Kondicionavimo atveju, naudojamas tas pats patalpose esantis oras. Teisingai įdiegta rekuperacinė sistema, net tik atliks šviežio oro  padavimo funkciją, bet ir sutaupys šildymo kaštus. Esant -20 C temperatūrai, kokybiškas rekuperatorius pašildymo tenų pagalba gražins į patalpas 18-20 C gaivaus oro.

Rekuperatorių gamintojai, medicinos atstovai atlieka reguliariai įvairius tyrimus, ir nustatė, kad oras patalpų viduje gali būti labiau užterštas negu lauke. O patys didžiausi oro teršėjai žmonės, gyvūnai, betoninės sienos, statybinės medžiagos. Todėl pagal Europos Sąjungos Pastatų energetinio efektyvumo direktyvą jau nuo 2016 m. visi naujai pastatyti namai pagal savo energinį naudingumą turės atitikti A klasę, o nuo 2020 m. visi nauji pastatai privalės būti beveik nulinės energijos (A++ klasės). Tokie reikalavimai įpareigoja, namų statytojus, projektuotojus rengti namus su priverstiniu mechaniniu vėdinimu ar rekuperacija.

Kaip tinkamai pasirinkti rekuperatorių?

Parinkti tinkamą rekuperatorių gali tik patyręs ir turintis žinių specialistas. Pirmoje vietoje užsakovas turėtų pateikti namo, patalpų projektą, pagal kurį galima išskaičiuoti namo tūrį. Oro pasikeitimas turi įvykti vieną kartą per valandą. Kitas svarbus punktas rekuperatoriaus energijos vartojimas, t.y. galingumas bei automatika su programavimu. Kaip ir bet kuris elektronikos prietaisas, rekuperatorius skleidžia garsą, todėl labai svarbu, kad jis atitiktų leistiną triukšmo lygį. Labai svarbi rekuperatoriaus pastatymo vieta, rekomenduojame mažiau naudojamas patalpas kaip sandėliuką, katilinę ar garažą. Dažnai klientas mano, kad pasirinkdamas mažesnio dydžio rekuperatorių, kuris taupo vietą, bus efektyvesnis naudojimas ar tylesnis veikimas, anaiptol tokie rekuperatoriai neatlieka savo pagrindinės funkcijos visu pajėgumu,   ir turi tik vieną privalumą jie tiesiog pigesni ir  kompaktiški. Kiekvienas pasirinktas įrenginys, turi būti sertifikuotas ir kokybiškas.

Rekuperatoriai gali būti skirstomi į rotacinius ir plokštelinius. Plokšteliniai rekuperatoriai atrodytų visiškai netinkami Lietuvos klimatui žiemos sezonu, kadangi jų šilumokaičiai gali labai greitai apledėti, todėl kad tai neįvyktų papildomai statomas elektrinis tenas.  Įsijungus elektriniam tenui, plokštelinis rekuperatorius tampa neefektyvus elektros sąnaudų atžvilgiu. Tuo tarpu rotaciniuose rekuperatoriuose nesusidaro kondensatas ir esant minusinėms temperatūros neužšąla šilumokaitis. Rotacinių rekuperatorių yra didesnis naudingumo koeficientas ir geresnės šalčio grąžinimo savybės, o tai yra aktualu vasarą, kai namuose veikia oro kondicionavimo sistemos.

Kita rekuperatorių rūšis decentralizuoti mini rekuperatoriai. Šie nedideli įrenginiai puikiai tinka, kai pastatas yra senos statybos o patalpose nėra jokio vėdinimo. Mini rekuperatoriai šiuo metu plačiai naudojami senos statybos butų renovacijai. Jų montavimas yra nesudėtingas.

Kuo skiriasi rotacinis nuo plokštelinio rekuperatoriaus?
Plokštelinis rekuperatorius gali tiekti švarų orą, kuris nesusimaišo su išmetamu. Todėl galima iš vonios patalpų šalinti orą ir tuo pačiu panaudojama ten susikaupusi šiluma, bei drėgmė. Plokštelinis rekuperatorius šiek tiek sausina orą todėl nesukaupia drėgmė.

Rotacinis veikia atvirkščiai. Jis sumaišo srautus todėl nerekomenduojama daryti ištraukimo iš vonios. Nesausina oro, bet jame nesikaupia kondensatas. Todėl nereikia kanalizacijos nubėgimo atšakos

Ar rekuperatorius vartoja daug elektros energijos ?

Visi rekuperatoriai naudoja elektros energiją:
1. Elektriniai varikliai sukelti slėgiui;
2. Centrinis valdymo blokas / pultas;
3. Pavaros ir sklendės;
4. Elektrinis tenas;

Kada įsijungia elektrinis tenas?
Pakaitinimo elementas rekuperatoriuose įsijungia skirtingais būdais (tai priklauso nuo gamintojo):
1. Stebint lauko temperatūrą;
2. Stebint tiekiamo oro temperatūrą;
3. Stebint slėgio skirtumus tarp paduodamo ir grįžtamo srauto.

Pirmieji trys punktai suvartoja visiškai nedideles elektros sąnaudas, todėl plačiau papasakosiu tik apie pagrindinį elektros vartotoją rekuperatoriuje – ELEKTRINĮ TENĄ arba kitur papildomai integruotą PRIEŠPAŠILDYTUVĄ.
Tai yra labai svarbūs elementai žiemos metu. Jeigu lauko temperatūra smarkiai nukrenta žemyn ir šalinamas oras nebespėja sušildyti tiekiamo oro, automatiškai įsijungia pakaitinimo elementas. Jis apsaugo nuo šilumokaičio užšalimo grėsmės, arba kitais atvejais jį atitirpina. Reiktų atsižvelgti, kad vandens šildytuvuose, virduliuose ir katiluose visur yra elektriniai tenai. Juk nelaikote padėję arbatos ant saulės ir nelaukiate kol vanduo užvirs. Jeigu žiemos metu norite gauti šviežią orą iš lauko, nesudaryti namuose skersvėjo ir didelių šilumos praradimų tai yra pašildomas oras.
Vertinant tai, kokia Lietuvoje oro temperatūra žiemos metu tai galime teigti jog elektros sąnaudos nedidelės.

Kaip sureguliuoti rekuperatoriaus veikimą?
Rekuperatorius papildomai galima pajungti prie programuojamų pultų. Tada galėsite reguliuoti ne tik greitį, bet ir laiką/datą.
Yra galimybė pajungti rekuperatūrių prie išmanios sistemos ir valdyti visus jo veiksmus bei stebėti elektros suvartojimą esamuoju laiku.

Trumpai papasakosime, kaip vyksta rekuperacinės sistemos montavimas:

1. Suprojektuojame pagal STR reglamentus, kiek ir kur reikės tiekti bei šalinti orą;

2. Pateikiame sąmatą ir po to užsakome produktus;

3. Vyksta paruošiamieji darbai. Skylių gręžimas pertvarose, įrangos tiekimas.

4. Pradedame tvirtinti ortakius prie lubų, pajungiame juos į kolektorius. Montuojamos difūzorių dėžutės.

5. Montuojamas rekuperatorius ir pajungiamas prie magistralių

6. Sujungiama elektra ir valdymo pultas. Vyksta paleidimo darbai

7. Apmokome naudotis rekuperacine/ programuojamas valdymo pultas

Rekuperacinės sistemos įrengimas Vilniuje Rekuperacinė sistema 300m3/h 4,500.00€ Į krepšelį Kas yra rekuperatorius? Vėdinimo įrenginys skirtas tiekti iš lauko šviežią orą ir šalinti iš patalpų užterštą orą. Kuom naudingas rekuperatorius? Rekuperatoriaus paskirtis yra tiekti ir sušildyti vėsų orą naudojant išmetamo oro šilumą. Kokie būna rekuperatoriai? 1. Plokšteliniai; 2. Rotaciniai; 3. Su šaldymu; 4. Su šildymu;