Kada verta rinktis geoterminį šildymą?

Ieškantiems ekologiško, taupaus ir ilgaamžiško šildymo būdo, specialistai dažnai pasiūlo geoterminį šildymą, t. y. šildymo sistemą, kuri naudoja Žemės gelmių šilumą. Geoterminis šildymas gyvenamojoje patalpoje palaiko optimalią temperatūrą – žiemą šildo, vasarą šaldo ir visus metus užtikrina sklandų karšto vandens tiekimą. Tiesa, geoterminio šildymo darbus geriausia patikėti patyrusiems meistrams, kurie pasirūpina viskuo: projekto parengimu, dokumentacijos sutvarkymu ir gręžinių, inžinerinių sistemų katilinės pajungimo bei aplinkos tvarkymo darbais.

Geoterminio šildymo klasifikacija

Geoterminio šildymo vienas iš pagrindinių elementų – geoterminis šilumos siurblys, tiesiogiai sujungtas su po žeme esančia kolektorių sistema, kuri leidžia pasiimti šiluminę energiją ir ją perduoti šilumos siurbliui.

Geoterminis šildymas skirstomas :
Atviro kontūro

Atviro kontūro – požeminio vandens, eksploatuojamo arteziniais gręžiniais, šiluma yra naudojama kaip šilumos nešėjas ir tiesiogiai naudojama šilumos siurblio (montuojamo lauke arba pastate) darbui. Esminiai šio šildymo tipo privalumai: nesudėtingas įrengimas, nereikalingi kasimo darbai, neatima daug vietos bei negadina sutvarkytos aplinkos.

Uždaro kontūro

Uždaro kontūro – dažniausiai naudojami vertikalūs arba horizontalūs kolektoriai, kuriuose teka šilumnešis, netiesiogiai grunto šiluminę energiją perduodantis šilumos siurbliui. Vertikalūs kolektoriai naudoja grunto, vandeningų bei nevandeningų grunto sluoksnių bei uolienų šilumą, o horizontalūs kolektoriai naudoja aeracijos zonos gruntą, visiškai ar iš dalies prisotintą gravitacinio vandens ir paviršinių vandens telkinių šiluma.

Kaip vyksta geoterminio sildymo darbai?

Pirmiausia, apskaičiuojamas reikalingas pastato šilumos poreikis ir parenkama šilumos šaltinio galia, geoterminių gręžinių metražas. Šio proceso metu Lietuvos geologinės tarnybos duomenų bazėje patikrinama objekto vietovė ir jos geologinės ypatybės.

Svarbiausi geoterminių šildymo darbų žingsniai:

  1. Projektavimo darbai (1–2 savaitės)
  2. Geoterminių gręžinių įrengimas išorėje (2–3 dienos)
  3. Geoterminių gręžinių suvedimas į katilinę (1 diena)
  4. Pastato šildymo sistemos įrengimo darbai (3–4 dienos)
  5. Katilinės montavimo darbai (3–4 dienos)

Atsakingi ir sertifuokuoti meistrai, atlikę darbus, klientui turi pateikti geoterminio gręžinio pasą ir kitus reikalingus dokumentus (medžiagų sertifikacijas, garantinius raštus ir kt.). Vienas iš profesionalių meistrų privalumų – suteikiama galimybė gręžinius atlikti ir žiemos sezono metu, kai lauke temperatūra yra žemesnė nei 5 laipsniai.

Beje, norint tinkamai įrengti geoterminio šildymo sistemą, būtina atsižvelgti į grunto geologiją ir hidrogeologiją (grunto vandens laidumą), geoterminei šildymo sistemai skiriamą žemės sklypo plotą, šildomo ir (ar) vėsinamo pastato šiluminius parametrus (šilumos siurblio galingumą, reikalingą šilumos kiekį). Tik atsižvelgus į šiuos veiksnius, geoterminio šildymo darbai vyks sklandžiai.

Kodėl verta rinktis geoterminį šildymą?
  1. Labai efektyvus. Kolektoriai įrengiami giluminiuose vandens gręžiniuose, t. y. stabilios temperatūros zonoje (giliai po žeme), todėl laikomi efektyvesniais už kolektorius, kurie įrengiami žemės paviršiuje.
  1. Nedaro neigiamo poveikio nei aplinkai, nei žmogui. Tai ekologiškas šildymo būdas, kurį galima įrengti bet kurioje Lietuvos vietoje (gyvenamosiose zonose).
  1. Funkcionalus pasirinkimas. Naudojamas šilumos siurblys ne tik šildo patalpas ir vandenį, bet ir vėsina patalpas (vasaros sezono metu), todėl nereikia atskirai įrengti kondicionavimo sistemos.
  1. Mažos energijos sąnaudos. Įrengiant geoterminį šildymą, naudojamas minimalus judamųjų dalių ir mechanizmų kiekis. Taip pat nėra išorinių valdymo mechanizmų, todėl net ir neskiriant ypatingo dėmesio šildymo sistemos priežiūrai, ji gali tarnauti iki 50 metų.
  1. Ilgaamžiškumas. Geoterminio šildymo darbams taikoma Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta darbų kokybės garantija, o montuotai įrangai ir sunaudotoms medžiagoms taikomas jų gamintojo nustatytas garantinis laikotarpis. Vis dėlto, net ir pasibaigus garantiniam laikotarpiui, kvalifikuoti ir atsakingi meistrai turėtų suteikti  pogarantinį aptarnavimą ir padėti išspręsti iškilusias problemas.

Galiausiai, norint sutaupyti tiek laiko, tiek finansų, tikslinga kreiptis į aukštą kvalifikaciją turinčius specialistus, kurie tinkamai paskaičiuos pastato šilumos poreikį, atsižvelgs į pastato plotą, jo energetinę klasę, sklypo geologines sąlygas ir parinks tinkamos galios geoterminio šildymo sistemą.

Geoterminis katilų montavimas Vilniuje

D.U.K

Kokios geoterminio šildymo sistemos sąnaudos?

Tai labai mažos energijos sąnaudos, kurios pasiekiamos, keliant GHP sistemos naudingumo koeficientą (nuo 300 proc. iki 700 proc.). Iš 1kW sunaudotos elektros energijos galima gauti 3-7 kW šilumos energijos arba 15-25 kW šaldymo energijos. Geoterminio šildymo sistemos pasižymi ilgaamžiškumu ir patvarumu, nes yra naudojamas minimalus judamųjų dalių ir mechanizmų kiekis. Be to, nėra jokių išorinių valdymo mechanizmų. Todėl be ypatingos priežiūros sistema tarnaus Jums 25-50 metų.

Kodėl verta rinktis vertikalųjį geoterminį šildymą?

Geoterminiam šildymui naudojami horizontalieji arba vertikalieji kolektoriai. Vertikalieji kolektoriai yra įrengiami giluminiuose vandens gręžiniuose. Didžioji dalis tokio kolektoriaus yra stabilios temperatūros zonoje (giliai po žeme), todėl yra efektyvesni už horizontaliuosius kolektorius, kurie klojami žemės paviršiuje, bet horizontalaus kolektoriaus įrengimo kaštai yra pigesni esant didesniam sklypo plotui.

Gręžiniui įrengti nereikalingas didelis plotas ir nereikia perkasti viso turimo sklypo ar kiemo. Jei sklypas yra mažas, arba reljefas neleidžia įrengti kitokio kolektoriaus, gręžinys (vertikalus geoterminis kolektorius) yra vienintelė išeitis, norintiems įsirengti geoterminį šildymą.

Tas pats šilumos siurblys ne tik šildo patalpas ir vandenį, bet vasara gali ir vėsinti patalpas, todėl nereikia atskirai įrenginėti kondicionavimo sistemos.

Koks yra geoterminio šildymo pranašumas prieš tradicinius šildymo metodus?

Tai vienintelė šildymo sistema mūsų klimato juostoje, kuri neturi jokio šalutinio poveikio nei aplinkai, nei žmogui. Tai yra ekologiškas, atsinaujinantis ir ilgaamžis šildymo būdas, kurį galima įsirengti bet kurioje Lietuvos vietoje. Taip pat svarbu – šildymo sistemos valdymas yra patogus ir paprastas.

Kada geriausia pradėti geoterminio šildymo įrengimo darbus?

Apie geoterminį šildymą reikia pradėti galvoti dar objekto projektavimo stadijoje, nes tuomet galima išvengti projektavimo klaidų, priimti teisingus pastato konstruktyvinius sprendimus (apšiltinimo storiai bei medžiagos, langų dydžiai ir pan.) ir taip sutaupyti ženklią sumą.

Jeigu vis dėlto pastatas jau pastatytas, tuomet geriausia įsirengti geoterminius gręžinius tuomet, kai dar nesutvarkytas sklypo gerbūvis. Kita vertus, mes darbus atliekame taip, kad kuo mažiau padarytume žalos Jūsų gerbūviui, t.y. technikos privažiavimo prie darbo vietos kelią padengiame specialiais skydais. Taip pat techniką galime įkelti kranu, esant poreikiui, galime išardyti trinkeles ir vėl jas sudėti.

Kalbant apie metų laiką – mums didžioji dalis metų Lietuvoje yra palankūs darbui. Gręžinius vykdome, kai temperatūra yra ne žemesnė nei -5 laipsniai pagal Celsijų.

Ruošiuosi pakeisti esamą šildymo sistemą į geoterminį šildymą – į ką atkreipti dėmesį?

Jeigu keičiama esama šildymo sistema į geoterminį šildymą, tuomet reikia labai tiksliai įsivertinti namo šilumos varžą ir poreikį, esamos sistemos techninę būklę ir šildymo prietaisų galingumus, įsitikinti, ar pakanka elektros galingumo šilumos siurbliui.

NERADOTE JUS DOMINANČIO ATSAKYMO? KLAUSKITE MŪSŲ SPECIALISTŲ

Klausti